Get Adobe Flash player

ADAK KOYUN

Adak koyun bir dileğinin gerçekleşmesi için kurban keserek fakirlere dağıtmak niyetinde bulunmaya adak deniliyor. Bir kimse isteğinin yerine gelmesi ile veyahut rastgele bir bela ya da musibetin giderilmesi için Allah’ü Teâla’ya namaz kılmak, kurban kesmek ya da oruç tutma gibi kulluk görevlerden söz verebilir. Bu bir görevdir. Ve kesinlikle yapılmalıdır. Bu alanda kurban adaklarında belirlenen koşul yerine geldiğinde adak koyun arayışlarına giren kimseler, kesecekleri hayvan konusunda belirli kararların bulunduğunu bilmesi gereklidir. Adak etinden kurban sahibi, eşi, çocukları, anne, babası, torunları, dedesi gibi akrabaları yiyemez. Bunlar haricindeki fukara kimselere adak kurbanının dağıtılması gereklidir. Yüce Allah’a verilen sözün makbul olması için adak imanınızı yerine getirme hususunda çok dikkatli ve özenli davranılması gereklidir.

Adak Koyun

Ayrı olarak kurbanlık hayvanların sıhhatli olması ehemmiyetlidir. Bunun için hayvanın bakışlarının canlı, koş örtülerinin parlak ve ciltlerinin elastik özelliklerde olmasına da dikkat edilmelidir. Tam etli olan hayvanlarda butları dolgun olur. Ve dışa doğru bombeli olarak şekil alır. Bilhassa koyunlarda vücut çıkıntıları ve bel çukurlarının belirsiz olması da iyi ve semiz bir hayvan olduğunu gösterir. Tüm bu özelliklerde kurbanlık koyun fiyatları artan kilosuna göre değişebilir. Bilhassa kaburgalar elle bastırıldığında bu hayvanlarda hissedilmez. Kurbanlık hayvanların burnunda ve gözünde akıntı olmaması ehemmiyetlidir. Gözlerinin kör olmaması, eksikliklerinin olmaması veyahut topal olmaması da kurbanlık seçerken dikkat edilmesi şart olan özellikler arasında bulunuyor. 

Kurban seçimlerinizde seçilen hayvanların düzgün, üyelerinin tamam olması, semiz olması ve sıhhatli olması ehemmiyetlidir. Zayıf, düşkün ve bir takım üyeleri eksik olan hayvanlardan sıhhatli bir kurban olmaz. Bu yüzden kurban kulluk görevinizin sıhhatli ve makbul olması için bu kriterlere üyeme dikkat edilmesi ehemmiyetlidir. Bu alanda Adaklık Koyun seçimlerinizde zaman, adak sahibinin şartının yerine gelmesi olacaktır. Kurban kesilecek hayvanın ayıplardan salim olması da gereklidir. Çok ayıp sayılan ve hayvanın kurban edilmesine dinen mani olan büyük özürlerin hayvanda olmaması da ehemmiyetlidir. Tüm bu özelliklere sahip kurban seçimleri adak sahibinin kulluk görevinin makbul olmasını sağlayacak kriterler arasında bulunuyor.